Portal - Łużna
Strona główna / Archiwum2009/2010 / Katyń, Smoleńsk
polski
Czwartek - 13 grudnia 2018 Dalidy, Juliusza, Łucji      WITAMY NA NASZEJ STRONIE!!!
Wyszukiwarka

Katyń, Smoleńsk

Dnia 16.04.2010r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 70 ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ oraz tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz kilkadziesięciu najważniejszych osób w państwie, którzy zgineli w sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Akademię przygotował pan Edward Mazur wraz z klasą V i VI.

Oto fragmenty akademii:
"5 marca 1940 roku władze Związku Radzieckiego na czele z Józefem Stalinem podjęły ostateczną decyzję o rozstrzelaniu więźniów Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Zbrodnicze dzieło rozpoczęto, gdy po zimowej przerwie przyroda budziła się do życia. Codziennie z obozów wyjeżdżało kilkuset jeńców. Po wydaniu ostatniej racji żywności, ładowano ich do pociągu pod eskortą żołnierzy. Charakterystyczne było to, że jeńców na początku wieziono zawsze w stronę zachodnią , aby stworzyć u nich przekonanie, iż jadą do domu, do ukochanej Polski. Po przyjeździe na pobliską stację kolejową, zabierano ich samochodem na miejsce kaźni. Po sprawdzeniu danych, zabijano jeńca strzałem w tył głowy. Używano przy tym wyłącznie niemieckiej broni, aby po ewentualnym wyjściu na jaw tej okrutnej zbrodni, można było zrzucić winę na Niemców."

...Mijały dziesięciolecia, ale prawda o tej zbrodni w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zależnej całkowicie od Moskwy nie mogła wyjść na światło dzienne. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia zbrodni, co nie znaczy jednak, że pomordowani polscy patrioci zostali zrehabilitowani. Władze rosyjskie do dziś nie chcą uznać, że mord w Katyniu to było ludobójstwo.

...I nadszedł wreszcie tragiczny 10 kwietnia 2010 roku – 70 lat po zbrodni na polskich oficerach. Była sobota, dzień dla większości Polaków wolny od pracy. Nagle rankiem, po godzinie dziewiątej, świat znowu usłyszał o Katyniu. Samolot z polską delegacją, na czele której stał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z żoną Marią, uległ katastrofie. Zginęło dziewięćdziesięcioro sześcioro naszych rodaków, którzy udali się do Katynia, aby dać świadectwo, że o ofierze oficerów zamordowanych 70 lat temu naród polski nie zapomniał".

MINUTĄ CISZY UCZCZONO PAMIĘĆ TRAGICZNIE ZMARŁYCH
Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc
Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc
Kliknij na obrazku aby go powiekszyc
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP